پیام روز: برای اجتناب از بحران می توانید از سیاست سکوت استفاده کنید. سوزان کوئیلیام
۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد

 تولید قارچ به ۲۱۰ هزار تن می رسد

دبیر انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی گفت: با توجه به توزیع روزانه با تولید ۳۵۰ تن قارچ در کشور کمبودی در عرضه نداریم.

وی در ادامه افزود: با توجه به کاهش تقاضا برای خرید قارچ در ماه رمضان، قیمت هر کیلو قارچ فله در بازار به ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان رسیده است.

به گفته او، سال گذشته واحدهای سنتی به دلیل افزایش هزینه های تولید قارچ تعطیل شدند و همین امر موجب شد تا مجموع تولید به ۱۸۰ هزار تن برسد، در حالی که امسال برآورد می‌شود که مجموع تولید به ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تن برسد.

طبق روال همه ساله در ۶ ماه نخست سال واحدهای پرورش قارچ با ۸۰ درصد ظرفیت و در ۶ ماهه دوم سال با صد درصد ظرفیت کار می‌کنند.

وی از عرضه روزانه ۳۵۰ تن قارچ در سطح کشور و ۵۰ تا ۶۰ تن در تهران خبر داد.

دبیر انجمن پرورش دهندگان قارچ گفت: با توجه به قیمت قارچ سر مزرعه، حداکثر نرخ قارچ فله در خرده فروشی‌ها باید ۵۰ هزار تومان باشد و فروش با نرخ های بالاتر غیرمنطقی است.

آمارها نشان می‌دهد که سرانه استاندارد قارچ در دنیا ۴.۵ کیلو و برخی کشورها همچون چین تا ۷ کیلوست، اما در کشور ما ۲تا ۲.۲ گرم است که این امر بدان معناست که سرمایه گذاری جدیدی در این حوزه می‌تواند انجام شود.

مکسین اسمیت متخصص تغذیه در درمانگاه مرکزی کلیولند آمریکا می گوید: همین حالا هم مردم آمریکا به اندازه کافی قارچ، میوه و سبزیجات مصرف نمی کنند و تنها ۱۰ درصد مردم میزان استاندارد و توصیه شده این محصولات را مصرف می کنند. این نوع فهرست ها موجب می شود مردم کمتر میوه بخرند در حالیکه این محصولات ارزش غذایی زیادی دارند.

تاريخ: ۱۴۰۱/۲/۵
ارسال به دوستان  نسخه چاپی


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال