پیام روز: اگر رویاهایتان شما را نمی ترسانند، به اندازه کافی بزرگ نیستند.
۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
 سابقة کشت قارچ

حدود دو هزار سال از کشت این سبزی در دنیا می گذرد. ژاپنی ها اولین کسانی بودند که آن را کشت کرده و مورد استفاده قرار دادند. آب و هوای گرم و مرطوب ژاپن زادگاه مناسبی برای این سبزی به حساب می آید.

قارچ در طب سنتی، مصارف بسیاری داشته است، به این ترتیب که در طب شرقی از آن استفاده های فراوانی می کردند، زیرا معتقد بودند که این سبزی برای قلب مفید است و مقاومت بدن را در برابر عفونت های ویروسی اقزایش می دهد، به علاوه یک مادة غذایی بسیار مناسب برای رفع خستگی است.

قارچ خوراکی جایگاه ویژه ای از نظر ارزش غذایی در بین محصولات کشاورزی در سراسر جهان دارد و در سال های اخیر مصرف آن در جهان بسیار افزایش یافته است. ارزش غذایی بالا، طعم و مزة مطلوب و سرعت و سهولت آشپزی با قارچ دلیل افزایش استقبال مردم از آن می باشد.

قارچ یکی از سبزی هایی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. مطالعات اخیر در مؤسسه های تحقیقاتی غربی بیان می کند که قارچ با تحریک گلبول های سفید موجب فعالیت هر چه بیشتر دستگاه ایمنی می شود. مطالعات نشان می دهد که در قارچ دو نوع قند به نام های "ترهولوز" و "کیتین" وجود دارد که دریافت بالای آنها در بدن موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می شود، به این ترتیب آنها مانع فعالیت ویروس ها و باکتری ها شده و از فعالیت های زیانبار این میکروب ها جلوگیری می کند. این سبزی دارای مقادیر مناسبی " روی " است که وجود این مادة مغذی به حفظ سلامت سیستم دفاع بدن کمک فراوانی می کند.

جالب است بدانید قارچ دارای ترکیبی از گروه فیتونوترینتهاست" که به نام لنتینان" شهرت دارد. این ترکیب در قارچ های دکمه ای و صدفی یافت می شود و مانع رشد تومورهای بدخیم می گردد. به علاوه قارچ دارای مقادیر بالایی ویتامین C است و نیز سرشار از سلنیوم می باشد که فعالیت آنتی اکسیدانی دارد و از بروز سرطان کولون در افراد مستعد پیشگیری می کند. مطالعات نشان داده است، مصرف مرتب قارچ موجب تنظیم میزان هورمون استروژن در خانم ها شده و از بروز سرطان پستان جلوگیری می کند.

این سبزی باعث رقیق شدن خون نیز شده و مانند روغن ماهی به سلامت قلب و عروق کمک فراوانی می کند و با همین مکانیسم احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. همچنین این سبزی سرشار از فیبرهای غذایی به نام "کیتین" و " بتاگلوکان" است که هر دو پایین آورندة کلسترول خون بوده و به حفظ سلامت قلب کمک می کنند، به طوری که در هر 100 گرم قارچ یک گرم فیبر غذایی وجود دارد و نیز در همین مقدار قارچ 320 میلی گرم پتاسیم موجود است که مصرف آن برای افرادی که از فشار خون رنج می برند، بسیار کمک کننده می باشد.

قارچ دارای ویتامین های B2-B1-B12-B6-C و H است که برای محافظت از پوست و ایجاد آلرژی در بدن، سلامت سیستم عصبی، سلامت پوست و چشم و بافت های بدن، تشکیل اسیدهای چرب ضروری در سیستم عصبی و ماهیچه ها، درمان کم خونی و جلوگیری از بروز ضایعات در مغز و ستون فقرات نقش اساسی دارند که البته در صورت استفاده از روش های صحیح پخت، فریز و خشک کردن خواص تمام این ویتامین ها حفظ می گردد. همچنین قارچ دارای موادی است که به سیستم ایمنی بدن در بیرون راندن سلول های ناسالم و غیر طبیعی که عامل بروز بیماری هستند، یاری می دهد. همچنین نوعی مادة موسوم به پسیلوسیبین که ابتدا عصاره ای از نوع خاصی قارچ پسی کدلیک است، برای سردردهای میگرنی مفید است. همچنین قارچ حاوی ماده ای به نام بیوتن است که وظیفة این ماده در سوخت و ساز بدن این است که میزان انرژی بدن را در سطح بالایی نگه دارد.

تاريخ: ۱۳۹۲/۵/۱۵
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال