پیام روز: ارگوتیونین یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در قارچ وجود دارد و قدرت سیستم دفاعی بدن‌تان را بالا می‌برد.
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
 "جوانه: ضرورت اتکاء به نفس"
جوانه: ضرورت اتکاء به خود
"جوانه" به معنای "شاخه تازه درخت" در زبان فارسی، تولید کمپوست را از سال 2011 آغاز کرده است. در حال حاضر این شرکت به بزرگترین تولید کننده کمپوست در ایران توسعه پیدا کرده است و اصلی ترین تعیین کننده بازار کمپوست است.این شاخه کوچک رشد کرده و تبدیل شده به ساقه ای قوی با تعداد زیادی شاخه های جدید که همگی وابسته به کسب وکار پرورش قارچ هستند.
کشور ایران در خاورمیانه واقع شده است، که از شمال با دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود و هجدهمین کشور پر جمعیت دنیاست. اکثر مردم، ایران را از طریق رسانه ها می شناسند که اغلب این اطلاعات تصویری منفی از ایران را به همراه دارد. مشهورترین تصور مردم از ایران، کشوری نا امن و خصمانه است. به همین دلیل تعداد کمی توریست به این کشور،که یکی از زیباترین کشورهای دنیا با مردمانی بسیار صمیمی و مهمان نواز است سفر می کنند.
این منطقه همچنین گهواره تمدن مدرن بشری است. تاریخچه برخی دستاوردها، اختراعات و ابداعات که ریشه پارسی دارند از جمله در زمینه خط، کشاورزی، نگهداری و پرورش حیوانات و مهمترین کتاب پزشکی (قانون ابن سینا)، نوع قدیمی و کهن خنک کننده های تبخیری (یخچال) به حدود 2500 سال پیش بر می گردد، گیرنده های باد (بادگیرها) که مثل یک دستگاه تهویه هوا عمل می کنند. همچنین انواع کباب، پلو، شطرنج و فرش های ایرانی که همه جا به چشم می خورد.
در سالهای اخیر ایران تبدیل به یکی از نسلهای درخشان در پرورش قارچ شده است. با تولید بالغ بر 150 میلیون کیلوگرم قارچ در سال 2018، کشور ایران در حال حاضر در بین یکی از 8 تولید کننده اصلی قارچ در جهان قرار دارد. کمتر از 1% تولیدات قارچ ایران به کشورهای همسایه صادر می گردد و تقریبا همه قارچ تولیدی در داخل کشور مصرف می شود، که میانگین سرانه مصرف هر فرد ایرانی حدود 8/1 کیلوگرم است. اما هدف تولیدکنندگان رساندن این سرانه مصرف به سطح 4-3 کیلوگرم اروپاست. در حال حاضر 1100 واحد پرورش دهنده قارچ در ایران فعال هستند که کمپوست مورد نیاز این واحدهای پرورشی از حدود 20 واحد تولید کمپوست در کل کشور شامل 5 واحد بزرگ، 5 واحد متوسط و تعدادی واحدهای کوچکتر تامین می شود.
تحریم
ایران چهارمین کشور تولید کننده نفت در سطح جهان می باشد که در حال حاضر اوضاع اقتصادی و نرخ برابری ارز آنها به شدت تحت تاثیر تحریم های جدید و ناجوانمردانه تحمیل شده توسط دولت ترامپ دچار مشکل شده است.
ارزش واحد پول ایران (ریال) در طی سال گذشته به نصف رسیده است این در حالی است که اتحادیه اروپا تحریمی علیه ایران وضع نکرده است ولی به شدت از طرف دولت امریکا جهت همکاری با ایران و تجارت و امور بانکی تحت فشار بوده اند.
واردات مواد اولیه و تجهیزات در حال حاضر بسیار پیچیده می باشد و تضمینی بر ادامه آن وجود ندارد، برای همین ایرانی ها مجبور هستند که با منابع متعددی ارتباط داشته باشند و نوآوری های فراوانی انجام بدهند تا از وابستگی های بیشتر به واردات جلوگیری کنند. نتیجتا، آنها خودشان شروع کردند به تولید خاک پوششی، بذر، ماشین آلات تولید کمپوست و پرورش قارچ.
جوانه
شرکت قارچ جوانه یک شرکت خانوادگی جوان است که فعالیت خود را با مزرعه پرورش قارچ جوانه آغاز کرده است. در سال 2011 تولید کمپوست این مجموعه در شهر آبیک واقع در 100 کیلومتری تهران پایتخت ایران با مشاوره فنی و خرید تجهیزات از شرکت " دالسم" هلند آغاز گردید. در حال حاضر شرکت جوانه دارنده ی بزرگترین تجهیزات تولید کمپوست در سطح کشور می باشد.
این پیشرفت و توسعه  فقط محدود به کمپوست جوانه نبوده است و گروه شرکتهای جوانه در سایر بخش های نیز فعالیت خود را رشد و توسعه داده است. واحد تولید کمپوست جوانه شامل 12 بونکر و 11 تونل پاستوریزه می باشد که سیستم کف همگی آنها اسپیگوت می باشد. هر هفته این بونکر ها و تونل ها 1750 تن کمپوست فاز 2 تولید می کنند.
مواد اولیه اصلی برای تولید" کلش گندم" ، کود مرغی، سنگ گچ، اوره و سولفات آمونیوم می باشند. پروسه تولید با خیس کردن کلشها در استخر مخصوص و به مدت 4 روز آغاز میشود و توجه ویژه ای تلاش و کنترل می شود که نفوذ مناسب هوا در بین کلش ها صورت گیرد . پس از آماده سازی کلش ها با سایر مواد خام مخلوط می شوند و در داخل بونکر پر می شوند و این پروسه 12 روز بطول می انجامد. سپس کمپوست به تونلها منتقل می شود تا در طی 1 هفته پاستوریزه شوند . در طی 6 روز کاری با 3 بلوکر 110.000 بلوک کمپوست(kg16 وcm60*40) تولید می شود که تامین کننده نیاز نه تنها مصرف کنندگان داخل استان بلکه فواصل دورتر از کارخانه تا 1200 کیلومتر هم هست.
کل پروسه تولید کمپوست توسط کامپیوترهای کنترلگر تحت نظر است وکیفیت مواد اولیه و محصول تولیدی مرتبا توسط لابراتور شرکت بررسی و اندازه گیری می شود. هدف جوانه، تولید محصول با بهترین کیفیت با استفاده از مرغوبترین مواد اولیه و آخرین تکنولوژی و تجهیزات است. موفقیت آنها در نیل به این هدف بزرگ با مشاهده رشد و توسعه عظیم شرکت در طول سالهای متمادی کاملا مشهود است.
آب و هوا
در اروپا همه در باره هوای گرم و خشک این تابستان شکایت می کردند، اما در آبیک جایی که واحد تولید کمپوست قرار گرفته، در ارتفاع 1200 متر بالاتر از سطح دریا، همیشه دما 45 درجه سانتیگراد است. بنابراین انتخاب دیگری نداریم مگر اینکه یاد بگیریم چطور در این شرایط کمپوست تولید کنیم و چطور آن را به واحدهای پرورش قارچ انتقال دهیم. در تابستان هوا به شدت خشک است و همیشه زیر 10% رطوبت دارد.
همه تلاشها بر روی این متمرکز است که در این هوای گرم و خشک چگونه رطوبت را ایجاد و حفظ کنند. مرطوب کننده ها (پر سلولزی ) در تمام بخش های بونکرها و سیستم مه پاش در تونلهای پاستوریزه برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد کمپوست نصب شده است. کمپوست داخل بونکرها نیز باید چندین بار در طول روز آبیاری شود تا بتواند رطوبت خود را حفظ کند. کمپوست آماده بذر زنی در تونلها قبل از بلوک زدن توسط کولرهای پرتابل خنک می شود و بلوکها قبل از بارگیری مجددا توسط co2  خنک می شوند.
دیگر فعالیتهای تجاری
گروه جوانه فعالیتهای مختلفی را به بدنه اصلی خود متصل کرده است. همه ی شرکتهای این مجموعه با پرورش قارچ ارتباط مستقیم دارند و اعضای خانواده موسس شرکت در همه بخش ها حضور دارند. بهتر است بگوییم یک بیزینس خانوادگی به معنای واقعی کلمه.
آقای مهدی رجبی مالک و موسس جوانه، به دقت مدیریت مجموعه را بر عهده دارد و می داند در هر یک از بخش ها چه چیزی در حال وقوع است. او بازدید کننده ثابت نمایشگاهها و کنفرانسهای بین المللی است و همواره در مورد آخرین پیشرفتها و دستاوردهای این صنعت اطلاعاتش بروز است.
پیش از اینکه ابراهیم، برادر مهدی کار خود را به عنوان مدیر تولید کمپوست جوانه آغاز کند در واحدهای دیگر تولید کمپوست در داخل و خارج از کشور به کسب تجربه و فراگیری دانش تولید کمپوست پرداخته است. هیچ کس بهتر از او نمی داند که چه کاری باید انجام داد تا کمپوست با کیفیت مطلوب در این شرایط وحشتناک آب و هوایی در ایران تولید کرد.
ماشین آلات و بذر
برادر دیگر "حسن رجبی" مسئول واحد ماشین سازی است. جوانه نماینده فروش و وارد کننده ماشین الات از کارخانه های معتبر کشورهای مختلف اروپایی می باشد، اما تحریم های تجاری باعث شده است که شرکت خود بونکرها، تونلها، میکسینگ لاین و بونکرفیلر ها را تولید کند.
با مشاهده سازه های سنگین و عظیم ساخته شده در گروه جوانه، به نظر می آید که قیمت مواد اولیه در ایران چندان بالا نیست. سهم این چرخش بزرگ در بازار محلی ایران، در حال رشد است وگام بعدی جهت صادرات این ماشین ها قبل از برداشته شده است.
ساختمان مرکزی 4 طبقه جدید گروه جوانه سال گذشته ساخته شده است و شامل دپارتمانهای مدیریت، بازرگانی، فروش و توزیع، مالی و حسابداری می باشد دو نفر از خواهران رجبی نیز در این ساختمان مشغول بکار هستند.
جوانه همچنین لابراتور پیشرفته ای برای تولید بذر تحت نظارت شخصی مدیریت آقای مهدی رجبی را دارد. بذر اینجا تحت نظارت و محدودیت های شدید بهداشتی و منطبق بر استانداردهای کیفی تولید می شود. بخشی از محصول تولیدی توسط واحد تولید کمپوست جوانه استفاده می شود و بخشی دیگر به سایر تولیدکنندگان کمپوست فروخته می شود. در لابراتور تولید بذر جوانه 2000 کیلوگرم گندم روزانه پخته می شود و حدود 120.000 لیتر بذر ماهانه تولید می شود.
اینکه نیاز، مادر ابداع و نوآوری است در اینجا هم صدق می کند. در نبود چاودار اینجا از گندم استفاده می کنند با نتیجه بسیار عالی. برای حفاظت از تداوم تولید بذر مادر کالچرهای Mycelia7215,Ital spawn599 از ایتالیا و بلژیک وارد  می شوند. همچنین بذر ایتال اسپان هم از کشور ایتالیا وارد می شود.
مزرعه پرورش قارچ
مزرعه پرورش قارچ 20 سالن پرورش 100 مترمربعی مساحت دارد. اولین چیزی که اینجا با آن مواجه می شوید این است که هوای بیرون از طریق هواساز مرکزی و سیستم کنترل رطوبت مرکزی خنک و کنترل می شود. دستگاه هواساز در هر سالن نصب شده است و هوای داخل سالن را تهویه و خنک می کند. این سیستم در تعداد زیادی از واحدهای پرورش قارچ در ایران استفاده می شود و در هوای گرم وخشک تابستان عالی کار می کند.
مهمترین مزیتی که جوانه مزرعه پرورش قارچ خود را دارد این است که نتایج پروسه تولید کمپوست و تولیدات بذر خود را می توانند یکجا مشاهده کنند و در صورات نیاز تغییرات لازم در تولید کمپوست و بذر ایجاد کنند .
همچنین واحد ماشین سازی جوانه سازنده قفسه های مدرن تمام گالوانیزه سالنهای پرورش قارچ است که از مقاومت بالایی در برابر آسیب های محیطی برخوردار است.
آینده
اینکه تاثیرات تحریم های آمریکا در آینده چقدر می تواند باشد هنوز مشخص نیست ولیکن زندگی آسانتر نخواهد بود. اگر چه "گروه جوانه" چشم اندازهای خود را بر روی توسعه مجموعه قرار داده است و شاید شرایط تحمیل شده باعث شود که حتی وابستگی کمتری به واردات خارجی پیدا کنند."جوانه" در سالهای اخیر رشد خیره کننده ای داشته است و انتظار می رود که این روند صعودی همچنان ادامه یابد.
مصرف قارچ در ایران بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است و شرکت در حال حاضر مشغول پیش بینی و برنامه ریزی برای تولید تجهیزات و ماشین آلات جدید است.
"گروه جوانه" در حال ساخت یک مزرعه پرورش قارچ 8 سالنی به اندازه ی هر سالن 300 مترمربع می باشد که در آینده ای نزدیک به اتمام می رسد. در ایران بیشتر کمپوست فاز 2 فروخته می شود، اما به عنوان یکی از واحدهای پیشرو در صنعت قارچ، "گروه جوانه " قصد دارد که تولید کمپوست فاز 3 را برای پاسخگویی به تقاضاهای مشتریان آغاز نماید. برنامه ریزی های ابتدایی و مطالعات اولیه جهت ساخت 25 تونل برای تولید کمپوست فاز 3 انجام شده است و ادامه دارد.
تجهیزات خاک پوششی
تحریم ها باعث افزایش مشکلات و پیجیدگیهای واردات خاک پوششی از هلند و ایرلند شده است. اکثر مزارع خودشان خاک پوششی را از خاک پیت محلی و سایر مواد اولیه که حاوی ریشه است تولید می کنند و برخی از آنها محصول خود را با افزودن مقداری خاک پیت وارداتی ارتقاء می دهند. از کمپوست تجزیه شده برگشتی از سالنها (SMC) نیز برای تولید خاک پوششی استفاده می شود. خاک پوششی در تونلهایی که برای این منظور ساخته شده اند پاستوریزه می شود. اگر چه کیفیت خاک پوششی تولید شده توسط پرورش دهندگان قارچ جای سئوال دارد.
"گروه جوانه" همچنین در حال برنامه ریزی و انجام مطالعات اولیه برای احداث یک واحد تولید خاک پوششی برای پاسخگویی به نیازهای پرورش دهندگان قارچ نه تنها در کمپوست و بذر، بلکه در تامین خاک پوششی با استفاده از دانش روز اروپا و مرغوب ترین مواد اولیه با بهترین کیفیت می باشد.
سپتامبر 2018
 
نویسنده:  دکترکن هرمانس مشاور تولید کمپوست و پرورش قارچ
 
مترجم: لیلا شیخلر                                                                                       E-mail: Sheikhlar@javanehgroup.com
  
منبع: مجله Mushroom business شماره سپتامبر 2018
 
وبسایت گروه جوانه:
www.JavanehGroup.com

تاريخ: ۱۳۹۷/۷/۱۲
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال