پیام روز: آن قدر قوی باش، تا هر روز با زندگی روبرو شوی.
۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
 آبیاری (irrigation)

قارچ دکمه ای  زیر مجموعه سبزیکاری در باغبانی می باشد و مثل  محصولات سبزی بیشتر وزن آن از آب تشکیل شده است بنابراین نیاز به آبیاری خواهد داشت.

اگر مراحل پرورش قارچ دکمه ای را به 4 مرحله زیر تقسیم کنیم :

1-     ریسه دوانی در کمپوست (اسپانران).

2-     مرحله خاکدهی یا ریسه دوانی در خاک (کیس ران).

3-     مرحله هوادهی (ایرینگ).

4-     مرحله برداشت (هاروست).  البته بین فلش ها را می توان یک زیر مجموعه از برداشت دانست.

در زیر آبیاریهای مورد نیاز در هر مرحله را  توضیح خواهیم داد .

1-     در مرحله ریسه دوانی اضافه کردن آب به بستر، به صورت آبیاری نداریم ، در کمپوست های با رطوبت پایین به صورت غیر مستقیم با افزایش رطوبت نسبی هوا از تبخیر رطوبت کمپوست جلوگیری می کنیم . در صورتی که کمپوست خیلی خشک باشد می توان با احتیاط به صورت پودری و قطرات خیلی ریز به کمپوست در زمان تخته کوبی روزهای اول آب اضافه نمود.

2-     در مرحله خاکدهی آبیاری حتما به صورت دوشی اما سبک انجام بگیرد ولی این آبیاریها بسته به نوع سالن متفاوت است مثلا:

ü      سالن های سنتی که روی بستر را با پلاستیک می پوشانند دادن حداقل سه آب تا روز رافلینگ مورد نیاز است. اگر اولین آبیاری را فردای روز خاکدهی انجام بدهیم  هر دو روز 1 آبیاری انجام خواهد شد.

ü      سالن هایی که سنتی هستند اما هیچ پوششی روی بستر نمی کشند تقریبا حدود 5 الی 6 آبیار بسته به نوع خاک، رطوبت خاک و شرایط سالن انجام می شود

ü      سالن های کاملا پیشرفته که در مرحله خاکدهی از 15 لیتر در متر مربع به بالا آبیاری انجام می شود.

 توجه داشته باشید در تمام مدت باید رطوبت نسبی سالن را با ایرواشر و خیس کردن دیواره و کف سالن بالا ببریم و هیچ کدام از اعداد بالا قراردادی نیستند و حدودی هستند.

3-     در مرحله هوادهی نیازی به آبیاری نیست مگر اینکه بستر خیلی خشک شود که نباید اجازه بدیم این اتفاق بیفتد و مدام با بالا بردن رطوبت نسبی سالن به وسیله مه ساز، ایرواشر و خیس کردن کف و دیوارهای سالن رطوبت بستر را تامین کنیم. البته در صورت سفید بود کامل روی بستر یا خشک بودن روی بستر روز هوادهی باید یک آبیاری سبک انجام بدهیم.

4-     در مرحله برداشت بیشترین نیاز به آبیاری را خواهیم داشت و اولین آبیاری را بعد از فندقی شدن شدن قارچ انجام می دهیم که معمولا روز دهم هوادی این آبیاری انجام می شود و بعد از هر برداشت، با محاسبه قارچ برداشت شده بعلاوه تبخیر مقدار آب آبیار تعیین می شود.

در واحدهایی خیلی پیشرفته که بالای 15 لیتر در متر مربع در مرحله خاکدهی آبیاری کرده اند می توانند در روزهای پیک برداشت آبیاری نکند، در نتیجه قارچ از کیفیت خیلی بالایی برخوردار می شود. و همچنین اگر خطر لکه باکتریایی باشد باید در آبیار وقتی که قارچ روی بستر است دقت نمود

در بین فلش ها هم باید بستر تامین رطوبت شود چون روی پین در فلش دوم و سوم نمی توانیم آبیاری انجام بدهیم. برای این کار یک روز به اتمام فلش اول و روز آخر فلش اول را می توانیم در هر روز دو نوع نوبت آبیاری انجام بدهیم.

قابل توجه است که مطالب بالا برای شرایط نرمال است و در شرایط غیر نرمال مثل مثل سیاه بودن روی کمپوست، خاک سبک و یا سنگین، شرایط سالن، رطوبت نسبی هوا و... ممکن است نیاز به تغییر در روند آبیاری باشد.

عکس زیر بهترین مدل سر آب پاش است که تا کنون در ایران وارد شده است.

نویسنده:مهندس آزادبخت کارشناس امور کشاورزی

تاريخ: ۱۳۹۶/۹/۲۵
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال