پیام روز: ✅قارچ سرشار از ویتامین D است و این ویتامین به جذب و متابولیسم کلسیم و فسفر کمک می‌کند.🍄
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
 قارچ های خاکی

نویسنده: مهندس ساعدی

قارچ های خاکی:

عوامل زیادی در تشکیل پین در زیر خاک و ایجاد قارچ های خاکی که سبب افت کیفیت ظاهری آنها می شود دخیل می باشند.

از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1.       خطا در تشخیص زمان هوادهی (پین زایی بی موقع و در زمان نامناسب)

2.       سرعت پایین آوردن دمای هوا حین شوک دهی، قبل از اینکه رشد رویشی به حد مطلوبی رسیده و ریسه ها توانایی ادغام شدن و تشکیل پین هد داشته باشند.

3.       خشک بودن سطح خاک: در این حالت چون رطوبتی برای تحریک حرکت ریسه به سمت سطح نیست، ریسه در زیر لایه سطحی باقی مانده و در همان عمق نیز پین زایی ایجاد خواهد شد.

4.       ترکیبات تشکیل دهنده خاک: زمانی که خاک پوششی ترکیبی از چند نوع خاک باشد ممکن است یکی از اجزا روی کلاهک قارچ چسبیده و بماند. لذا با تغییر ترکیب خاک و بالا و پایین کردن نسبت خاکهای ترکیبی می توان جزء مورد نظر را شناسایی کرد.

5.       رطوبت دهی بیش از حد بستر( با استفاده از مه پاش)  طی مرحله هوادهی مخصوصا روزهای نزدیک برداشت: در چنین شرایطی ریسه های سطحی از بین رفته و قارچ از ریسه های زیر لایه سطحی که کمتر در معرض رطوبت زیاد و تخریب قرار داشته اند تشکیل می شود و لذا خاکی بودنشان تا حدی طبیعی است.

6.       آبیاری با فشار آب زیاد در مرحله برداشت: گاهی آبیاری با فشار بالا سبب کنده شدن خاک از رو بستر و حرکت آن بر سطح کلاهک قارچ های دیگر می شود.

7.       میسلیوم دوانی ضعیف در خاک:  ضعیف بودن ریسه ها و موئی بودن آنها بویژه در سطح (به دلایل ضعیف بودن کمپوست، ضعف خاک از نظر ساختار و خصوصیات شیمیایی نظیر pH و Ec، گردش هوای ضعیف در سالن، خشکی بستر و ... ) سبب ضعیف تر شدن و از بین رفتن آنها به محض وارد شدن هوای تازه به سالن شده و تنها بخشی از ریسه های عمقی تر تبدیل به پین می شوند.

8.       تکنیک برداشت نامناسب

🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄

در صورت استفاده از مطلب ذکر نام نویسنده و منبع الزامیست.

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال