پیام روز: برنامه‌ریزی دقیق و منظم، پیمودن نیمی از راه است. ناپلئون هیل
۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
 اصول مديريت جامع بر كنترل آفات در مزرعه قارچ

مفهوم اين عبارت، استفاده از روش‌هاي مختلف جهت كنترل آفت‌هاي موجود در يك مزرعه قارچ است و مهم‌ترين مساله‌اي كه مطرح مي‌شود اين است كه چه موقع استفاده از يك آفت‌كش ضرورت پيدا مي‌كند؟ چطور مي‌توان با نظارت و مراقبت از هجوم آفات جلوگيري كرد؟ در بحث مديريت جامع، اهداف اقتصادي نقش بسيار زيادي دارند. بدين معنا كه استفاده از آفت‌كش‌ها، زماني مفيد است كه سود حاصل از استفاده آن‌ها بيشتر از هزينه‌هاي مصرف شده باشد.

تفاوت محصولات گل‌خانه‌اي با محصولات زراعي در اين است كه محيط در تمام فصول براي رشد و تكثير آفات فراهم است و وقفه‌اي در چرخه زندگي آن‌ها به وجود نمي‌آيد و در نتيجه دايماً خطرات ناشي از آفات، محصولات گل‌خانه‌اي را تهديد مي‌كند. در كل راهكارهايي براي كنترل اين آفات وجود دارد كه مي‌توان به صورت زير آنها را تقسيم‌بندي كرد:

1.       پيش‌گيري: روش‌هاي جلوگيري از ورود آفت‌ها به محيط پرورش قارچ از مهم‌ترين نكات به‌شمار مي‌روند. عايق‌سازي ديوارها و ترك‌ها، استفاده از فيلتر جهت جلوگيري از ورود حشرات، ضدعفوني كردن وسايل، كنترل ورود و خروج پرسنل، نظافت محيط اطراف مزرعه شامل زباله، نظافت چمن‌ها، باغچه و غيره از ديگر راه‌هاي پيشگيري‌ به شمار مي‌روند.

2.       ضدعفوني كردن سالن‌هاي پرورش: قبل و بعد از برداشت در ابتدا و انتهاي كشت بايد اطاق‌هاي كشت ضدعفوني شوند. Cook out كردن در خاتمه كار امري بسيار ضروري است.

3.       كنترل شيميايي: مواد شيميايي كه براي از بين بردن و كنترل آفات به كار مي‌روند پيوسته در حال تغيير هستند و پرورش‌دهندگان قارچ بايد با اين تغييرات خود را تطبيق دهند. در دهه 80 ميلادي بيشتر آفت‌كش‌ها داراي طيف وسيعي بودند، در حالي‌كه در دهه 90 آفت‌كش‌ها اثر انتخابي داشتند و بر روي يك آفت خاص موثر بودند. درنتيجه استفاده‌كنندگان بايد تشخيص دهند كه چه نوع آفت‌كشي را براي از بين بردن چه آفتي به‌كار مي‌گيرند.

4.       مقاومت نسبت به آفت‌كش‌ها: مقاومت يك فرايند ژنتيكي است كه در پاسخ به مواد سمي در آفات ايجاد مي‌شود. نكته‌اي كه كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد اين موضوع است كه آفت‌ها به مرور زمان، نسبت به مواد شيميايي مقاوم مي‌شوند. اين قضيه در انسان و استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها نيز صادق است. هنگامي‌كه يك جمعيت از آفت‌ها در معرض مواد شيميايي قرار مي‌گيرند اكثريت آن‌ها از بين مي‌روند ولي بعضي راه‌هايي براي رفع اين مشكل پيدا مي‌كنند، مصون مي‌مانند و تكثير آن‌ها منجر به ناكارآيي مواد شيميايي مي‌شود.

آزمايش بر روي 500 گونه حشره نشان داده است كه حداقل يكي از آن‌ها نسبت به حشره‌كش‌ها از خود مقاومت نشان مي‌دهد.

منبع: انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی
تاريخ: ۱۳۹۲/۴/۴
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال