پیام روز: به تنهایی نمی‌توانم دنیا را تغییر بدهم اما می‌توانم سنگی را به آب بیندازم تا موج‌های بسیار خلق کند. مادر ترزا
۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
 در روز جهانی غذا در سال ۲۰۱۳ معرفی شد: گیاه کینوآ، نظامی پایدار برای مواد غذایی

به گزارش کشاورز نیوز به نقل از ایانا، همزمان با روزجهانی غذا، گسترش کشت گیاه کینوآ معرفی شد. دنیای کینوآ امل فعالان و متخصصان مختلف اعم از کشاورزان خرده‌پا، کارآفرینان کشاورزی، کسانی که در حوزه طبخ غذا فعالیت دارند، بازرگانان، متخصصان، دانشمندان و تمامی کسانی که در فعالیت‌های توسعه‌ای تولید گیاه زراعی و نظام‌ های غذایی پایدار شرکت دارند، هستند.

چرا یک نظام غذایی اهمیت دارد؟

در معنا یک نظام غذایی شامل تمامی مردم، مؤسسات و فرآیندهایی می‌شود که ازطریق آن محصولات کشاورزی تولید و تهیه شده و به‌دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. هر جزءن ظام کینوآ در تعامل با یکدیگر بوده و این گیاه را در دسترس و قابل دستیابی برای تمامی مردم قرار می‌دهند و تولیدکننده را قادر می‌سازد تا محصول خود را به روشی مؤثر و کارآمد به مصرف‌کننده برساند.

جرا کینوآ پایداری غذایی ایجاد می‌کند؟

مواردی مانند مدیریت گیاهان زراعی، برنامه‌ریزی تولید و فرآوری، دانش تولیدکننده، مشارکت و سازماندهی فعالان دولتی و بخش خصوصی به نحوی که با ارزش‌های فرهنگی و باستانی باعث می‌شود که کینوآ به‌عنوان یک نظام غذایی پایدار که بیش از پنج ‌هزار سال عمر کرده است، در نظر گرفته شود. بدین معنا که تمامی فعالیت‌های موفق شامل موارد اجتماعی، اقتصادی و زیست‌ محیطی از طریق فرآیند نظام غذایی جامع اتفاق می‌افتد.تولیدکننده‌ای که در یک انجمن اجتماعی سازماندهی ‌شده، کینوآ را با در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌ محیطی، تولید گیاهی زراعی برای تغذیه خود و خانواده‌اش و تولیددرآمد، مشارکت در یک شرایط کاری سالم و باارزش تولید می‌کند. متعاقباً کشاورز درتبدیل دانه کینوآ به یک محصول سالم برای مصرف‌کننده‌ای که به‌دنبال غذایی سالم است مشارکت می‌کند. این فرآیند بخشی از یک دانشی است که از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌یابد. اخیراً تمامی تلاش‌هایی که در جهت اطمینان از تولید کینوآ به‌رغم تمامی چالش‌هایی که در زمینه افزایش تقاضای این محصول به‌وجود آمده، نتیجه ‌بخش بوده است.

تمامی موارد فوق باعث می‌شود که کینوآ به‌عنوان یک راه مهم در مسیر مبارزه با گرسنگی با در نظر گرفتن پتانسیل‌های این گیاه به‌عنوان یک مشارکت‌کننده مؤثر برای دستور کار ملی در زمینه غذا و امنیت غذایی شناخته شود.

چرا سرمایه‌گذاری برای کاشت کینوآ مهم است؟

کینوآ نقش مهمی در ریشه‌کنی گرسنگی، سوءتغذیه و فقر ایفا می‌کند و پیمان جدیدی در مبارزه علیه گرسنگی و نا امنی غذایی دارد. به‌دلیل ارزش غذایی بالا، به‌عنوان یکغذای سالم در نظر گرفته می‌شود. این گیاه دارای پروتئین بسیار بالا است که همه اسیدهای آمینه ضروری را در خود داشته و سرشار از مواد معدنی، ویتامین‌ها و اسیدهایچرب است. واریته‌های مختلف کینوآ می‌تواند با شرایط جغرافیایی و اقلیم ‌های متنوع سازگار شوند.

چرا کینوآ؟ خصوصیت ارزشمند این گیاه چیست؟

سازگاری با شرایط اقلیمی: واریته‌های مختلف کینوآ به‌عنوان واریته‌هایی شناختهشده‌اند که در دماهای بین چهار تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد قرار داشته و از سطح دریا تاارتفاع چهارهزار متر بالای سطح دریا رشد می‌کند.

مقاومت کینوآ: واریته‌های کینوآ در شرایط مختلف می‌توانند رشد کنند و به خشکیو شوری مقاوم هستند. این گیاه همچنین در زمین‌های مرتفع و پست رشد کرده، بنابراینمقاومت این گیاه به‌عنوان یک گیاه هوشمند اقلیمی ثابت شده است.

هزینه کم تولید.

دوستی کینوآ با طبیعت: کینوآ سازگاری بسیار زیادی با تنوع اقلیمی داشته و مصرف بهینه آب توسط این گیاه باعث شده است تا کینوآ به‌عنوان یک جانشین بسیار خوب درمقابله با تغییر اقلیم در نظر گرفته شود.

کیفیت تغذیه‌ای: کینوآ به‌عنوان یک غذای سالم شناخته شده است و این به‌دلیل ارزش غذایی این گیاه است. چیزی که این گیاه را از بیشتر گیاهان خوراکی به‌جزخانواده لگوم‌ها میزان بالای پروتئین (۹٫۱ درصد تا ۱۴٫۸ درصد) است. کینوآ دارای همه اسیدآمینه‌های ضروری بوده و از لحاظ مواد معدنی،ویتامین‌ها، اسیدهای چرب و سایر مواد غذایی غنی است.

تأیید کینوآ توسط ناسا: کینوآ به‌عنوان یک گیاه ایده‌آل جهت قرار دادن درمأموریت‌های بلندمدت فضایی زمانی که نیاز به رشد یک گیاه در فضاپیما است، شناخته شده است.

سایر ویژگی‌ها، در کوه‌های آند تولید این گیاه بیشتر خانواده ‌محور بوده و غالباً ارگانیک است که به سمت بازار پررونق آینده پیش می‌رود.

مزایای تولید این گیاه برای تولیدکنندگان چیست؟

تولید کنونی این گیاه غالباً توسط کشاورزان خرده ‌پا و تعاونی‌ها صورت می‌گیرد. جدای ارتقاء سطوح تغذیه‌ای تولیدکنندگان، همچنین می‌توانند سطوح درآمد خود را با فروش محصول مازاد خود به قیمت خوب افزایش دهند.

طبق گزارش سایت آماری فائو طی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۰ سطح زیر کشت و کل تولیداین گیاه در کشورهای عمده تولیدکننده مانند بولیوی و پرو تقریباً دو برابر و سه ‌برابرگذشته است. در سال ۲۰۱۱ مجموع تولید این گیاه در بولیوی، پرو و اکوادور به بیش از۱۰۰ هزار هکتار رسیده است.
منبع: کشاورز نیوز
 
 
تاريخ: ۱۳۹۲/۷/۲۹
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال